niedziela, 3 lipca 2011

149. Sommarminne - Gdynia - Karlskrona


Pocztówkę zakupiłem na nowym promie Stena Spirit, niby nic takiego, bardzo urzekła mnie cena 4,50zł za jedną pocztówkę. Ale nic jeżeli ma być pamiątka no to jest.

Stena Line – jeden z największych operatorów promów na świecie, swoje usługi oferuje między innymi w krajach skandynawskich, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech i Polsce. Stena Line jest częścią firmy Stena AB, która należy do grupy Stena Sphere, skupiającej także firmyStena Metall AB i Stena Sessan AB. W Polsce firma obsługuje połączenie Gdynia-Karlskrona.Firmę Stena Line założył w 1962 r. Sten Allan Olsson, kiedy przejął firmę Skagenlinjen obsługującą połączenie promowe pomiędzy Szwecjąa Danią. W kolejnych latach firma poszerzyła swoją ofertę, w 1961 r. o połączenie Göteborg-Kilonia, natomiast w 1979 o Oslo-Frederikshavn. W 1972 r. firma była jedną z pierwszych w Europie, w której uruchomiono bazujący na komputerze system rezerwacji dla klientów biznesowych. W latach 80. Stena Line przejęła dwóch skandynawskich i jednego holenderskiego operatora promowego.Kolejne połączenie uruchomiono w 1989 r., kupując firmę SMZ Crown Line Holland, która połączyła Hoek van Holland z Harwich. W 1990 r. Stena Line dwukrotnie zwiększyła swoją wielkość nabywając brytyjską firmę Sealink British Ferries, dzięki której zaczęła oferować swoje usługi promowe pomiędzy Irlandią a Wielką Brytanią. W 1996 Stena Line wprowadziła na niektóre trasy nowe statki typu katamaran HSS (Highspeed Sea Service). W 2000 firma nabyła szwedzkiego operatora promowego Scandlines AB.


5 komentarzy:

 1. cena potworna, ale kartka prześliczna! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda że na promie nie można było kupić kartki z promem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Płynełam tym promem już niejednokrotnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudna kolekcja. Będę zaglądać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. what beautiful postcards you have,i do postcrossing,I wish to receive cards as beautiful as your, i´m following your blog
  visit and follow my blog : http://worldpostcardsblog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń