wtorek, 29 marca 2011
133. Islandia
Pocztówkę tą dostałem z prywatnej wymiany od Oskara. Przedstawia ona 15 metrową skałę Hvitserkur.
Islandia to państwo położone w Europie Północnej, na wyspie Islandia i kilku mniejszych wyspach, m.in. archipelag Vestmannaeyjar w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Nie należy do Unii Europejskiej, lecz jest jednym z czterech kandydatów na członkostwo. Islandia jest jednym z krajów nordyckich. Pod względem geologicznym Islandia jest najmłodszym obszarem kontynentu europejskiego. Położona na "gorącym punkcie" Grzbietu Śródatlantyckiego, posiada wiele, w tym czynnych, wulkanów, m.in. Heklę, Katlę, Askję, Grimsvötn, Hvannadalshnúkur (najwyższy szczyt kraju). O aktywności wulkanicznej świadczą także liczne gorące źródła oraz gejzery (samo słowo jest pochodzenia islandzkiego). Kraj w dużym stopniu wykorzystuje tanią energię geotermalną do ogrzewania mieszkań. Zgodnie z nazwą, Islandia to także "kraj lodu" – około 11 proc. powierzchni tego wyżynno-górzystego kraju zajmują lodowce. Największe z nich to: Vatnajökull – 8300 km², Langjökull – 953 km², Hofsjökull – 925 km², Mýrdalsjökull – 596 km² oraz Drangajökull – 160 km².
poniedziałek, 28 marca 2011
131. Arany
Arany jest to grupa trzech wapiennych wysp u zachodnich wybrzeży Irlandii w Zatoce Galway.
Należą do nich:
- Inishmore pow. 3092 ha, liczba miesz.: 826 os.
- Inishmaan pow. 912 ha, liczba miesz.: 187 os.
- Inisheer pow. 567 ha, liczba miesz.: 262 os.
Główną osadą jest port Kilronan (Cill Rónáin) na wyspie Inishmore, zamieszkany przez 270 osób.
Obecnym źródłem utrzymania mieszkańców wysp jest obsługa ruchu turystycznego, rękodzieło (wyrób swetrów), rybołówstwo, rolnictwo.
Najwcześniejsze ślady osadnictwa na wyspach pochodzą z epoki brązu (ok. 700 lat p.n.e.) i żelaza, m.in. kamienne forty Dún Aengus i Dún Dúchathair na wyspie Inishmore. Z późniejszego okresu zachowały się pozostałości budowli obronnych i wczesnochrześcijańskich kościołów. W średniowieczu, w związku z rozwojem portu w Galway wyspy nabrały pewnego znaczenia strategicznego, stąd toczyły się o nie walki lokalnych klanów. W 1565 r. królowa Elżbieta I przekazała wyspy w ręce angielskie, pod warunkiem ochrony interesów Korony. Utrata pozycji ekonomicznej w XVII w. i zainteresowania ze strony Anglii spowodowała zapanowanie biedy na wyspach. Sytuację pogarszały wysokie czynsze dzierżawcze nakładane przez właścicieli na użytkowników tych skalistych i nieurodzajnych ziem. Mimo powiązań z ruchem oporu przeciwko Anglikom w Irlandii, mieszkańcy wysp żyli w głębokiej izolacji. W związku z renesansem kultury celtyckiej od końca XIX w. datuje się szersze zainteresowanie życiem i kulturą wyspiarzy z powodu zachowanego bogatego folkloru i tradycji oraz przetrwania języka irlandzkiego w codziennym użyciu (to na Aranach jednen z najsłynniejszych pisarzy irlandzkich, J. M. Synge, osadził akcje kilku ze swych dramatów. Ilustracją ciężkiego życia na przekór naturze jest również film dokumentalny Roberta O'Flaherty'ego "Man of Aran".
czwartek, 24 marca 2011
130. Kościół św. Jana - Wilno
KOŚCIÓŁ ŚW. JANA – kościół przylega do dziedzińca Piotra Skargi. Został ufundowany w 1387 roku przez króla Władysława Jagiełłę, jako jeden pierwszych kościołów rzymskokatolickich po chrzcie Litwy (1387). Budowa została ukończona dopiero w 1426 roku. W 1571 roku już w dość dużym stopniu zniszczony kościół król Zygmunt August przekazał jezuitom.. Znaczącą datą w historii tej świątyni był rok 1740, otrzymała wówczas wspaniałą barokową fasadę oraz nowy wystrój wnętrza. Zbudowano wtedy dziesięć pięknych rokokowych ołtarzy i aż siedem kaplic. Kościół św. Jana nazywany jest też Uniwersyteckim, ponieważ od powstania Akademii Wileńskiej aż do zamknięcia Uniwersytetu przez władze rosyjskie w 1832 roku i później, w okresie międzywojennym, był świątynią pracowników naukowych i studentów Uniwersytetu.
wtorek, 22 marca 2011
129. Alexanderplatz
Heute möchte ich eine Postkarte aus Berlin beschreiben. Uuuups, to nie ten język :)
Alexanderplatz centralny węzeł komunikacyjny i plac we wschodniej części Berlina. Plac został nazwany na cześć imperatora Rosji Aleksandra I, przez berlińczyków nazywany jest w skrócie Alex. Leży w dzielnicy Mitte i codziennie odwiedzany jest przez ponad 300 000 osób.
Po zachodniej stronie placu znajduje się dworzec kolejowy obsługujący pociągi regionalne i szybkiej kolei miejskiej S-Bahn. Pod wschodnią i zachodnią stroną placu oraz poprzecznie do nich, na kierunku wschód-zachód, znajdują się stacje metra dla czterech linii (w tym jednej planowanej).
niedziela, 20 marca 2011
128. Giza
sobota, 19 marca 2011
127. Petra
Petra
Najcenniejszym zabytkiem Petry jest Skarbiec (Khazne al-Firaun). W Petrze zachował się teatr, świątynia i grobowce, pośród których wyróżniają się miejsca spoczynku władców
czwartek, 17 marca 2011
126. Koala z Australii
Koala przypomina milutkiego szarego pluszaka. Jest to zwierzę spokojne i łagodne, którę śpi przez 18 godzin na dobę. W języku australijskich Aborygenów "koala" oznacza "zwierzę które nie pije". Koale znokomicie wspina się po dzrzewach i może nie schodzić z nich przez wiele lat. Żywi się wyłącznie liścimi eukaliptusa (zjada ich dziennie prawie 1 kg) i w rezultacie jest cały przesiąknięty eukaliptusowym zapachem. Jeśli zamkniecie oczy i wciągniecie w nozdrza jego zapach, możecie go pomycić z tabletką od bólu gardła! Koala, tak jak kangur, jest torbaczem. Dziecko koali przez 6 miesięcy przbywa w torbie na brzuchu matki, a później przez rok matka nosi je na plecach. Na początku XX wieku polowano na koale z powodu ich szarosrebrzystego futra. Obecnie jest to gatunek chroniony, ale wciąż zagrożony wyginięciem. Koala żyje wyłącznie w eukaliptusowych lasach wschodniej Australii.
wtorek, 15 marca 2011
125. Łuk Triumfalny
Łuk Triumfalny
Pocztówkę dostałem od kolegi Michała. Ryb dziękuję bardzo :) Mam nadzieję, że znów w wakacje otrzymam coś ciekawego.
poniedziałek, 14 marca 2011
124. Cerkiew Wasyla Błogosławionego
Dzisiaj Cerkiew Wasyla Błogosławionego (Собо́р Васи́лия Блаже́нного, początkowo nazywany Soborem Pokrowskim, Soborem Opieki Bogurodzicy na Fosie, Собор Покрова Богородицы, что на Рву ) - cerkiew w Moskwie. Znajduje się na Placu Czerwonym tuż obok Kremla. Cerkiew Wasyla Błogosławionego
Wszystkie osiem cerkwi (cztery główne i cztery mniejsze) uwieńczone są charakterystycznymi "cebulowymi" kopułami i zgrupowane dookoła dziewiątej pokrowskiej cerkwi, zakończonej niewielką kopułą. Wszystkie cerkwie połączone są wspólną podstawą, obwodowym korytarzem i środkowymi arkadowymi przejściami.
niedziela, 13 marca 2011
123. Rotterdam
Jak dawno mnie tu nie było! Wiedziałem, że od pocztówek nie odejdę, nie umiem. Miałem przestój, ale powracam, powolutku.
Pocztówka ta pochodzi z Holandii dokładnie z Rotterdamu, przywiozła mi ją moja koleżanka-Marta.
Wspólnota Taize to międzynarodowa wspólnota ekumeniczna, założona w 1940 w Taizé, we Francji, przez brata Rogera. Po śmierci brata Rogera, zamordowanego 16 sierpnia 2005, przełożonym Wspólnoty został 51-letni brat Alois – katolik pochodzący z Niemiec.
Tak jak napisałem wracam powolutku to i dzisiejsza notka jest okrojona, muszę wejść w trans pisania :)
Pozdrawiam :)
Subskrybuj:
Posty (Atom)