wtorek, 9 listopada 2010
122. Hong Kong
Hongkong, skalista wyspa na południu Chin, na mocy traktatu przeszedł w ręce Anglików. Kilkanaście lat później nadarzyła się okazja do przejęcia terenów lądowych (Kowloon). Brytyjczycy skwapliwie z tego skorzystali – bliska odległość chińskiego terytorium nie była dla wyspy bezpieczna. W 1898 roku pozostało tylko wydzierżawienie tzw. Nowych Terytoriów, stanowiących zaplecze gospodarcze. Następnie podjęto walkę z żywiołem, prowadzącą do zabraniu morzu jak największej przestrzeni potrzebnej do normalnego życia. Na efekty tego przedsięwzięcia nie trzeba było długo czekać. Hongkong stopniowo rozrastał się, by w efekcie stać się jedną z największych metropolii świata, miastem mierzącym swymi wieżowcami ku niebu - ale wciąż kolonialnym. Pocztówkę znalazłem na głównej stronie Postcrossingu, i tak właśnie po 2 tygodniach znalazła się u mnie "Nad Jarem" w Elblągu. Dobrze, że nie została zamoczona tak, jak druga z pocztówek, z Ukrainy.
sobota, 6 listopada 2010
121. EXPO 2010 Polska
Dziś może zacznę od tego czym jest EXPO. Wystawy światowe nazwa zwyczajowo nadawana cyklicznym ekspozycjom prezentującym dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata. Ciałem zajmującym się organizacją wystaw jest Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych, powstałe w 1928 w wyniku umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez większość państw Ligi Narodów.
Pierwsza wystawa odbyła się w 1751 r. w Londynie, dwie następne w Paryżu, jednak za pierwszą wielką światową wystawę uznaję się Wielką Wystawę w Londynie (1851r.) Od tego momentu wystawy są okazją do współzawodnictwa we wszystkich dziedzinach produkcji. Organizując kolejne wystawy dąży się do prześcignięcia, szczególnie w oprawie architektury. Takim hitem na EXPO 2010 w Szanghaju, był pawilon Polski.
piątek, 5 listopada 2010
120. EXPO 2010 Arabia Saudyjska
Przepraszam, ale muszę. Yeaaaaaaaaaah. Nareszcie mam ;) Chodzi o to powyżej. Dziś dostałem pocztówki od nieznajomego znajomego z Szanhgaju. I od dziś będę męczył was pawilonami. Dziś Arabia Saudyjska.
Petrodolary* nareszcie poszły na coś pożytecznego. Pawilon Arabii Saudyjskiej jest doprawdy kosmiczny. Nie kryją się z tym i sami autorzy, nazywając swój budynek „księżycową łodzią”. O haśle przewodnim pawilonu – „witalność życia” przypomina natomiast posadzone na dachu 150 palm, zaś największą atrakcja pawilonu jest gigantyczny ekran IMAX (1600 m2!). Niestety wyświetlane są na nim tylko krótkie filmiki promocyjne (cóż za marnotrawstwo).
Sama pocztówka ma dość dziwny kadr, ale mi się bardzo, bardzo podoba.
Dla nie wtajemniczonych Petrodolary to pojęcie określające rozliczane w dolarach amerykańskich wpływy uzyskiwane przez państwa z grupy OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries, Organizacja Państw Eksporterów Ropy Naftowej) z tytuły eksportu ropy naftowej.
czwartek, 4 listopada 2010
119. Drezno
Tą przepiękną (moim zdaniem) pocztówkę dostałem od omajborze wraz z innymi pięknymi pocztówkami.
Na tej pocztówce widzimy Kościół Najświętszej Mari Panny w Dreźnie. Inaczej nazywamy ten Kościół. Kościołem Mariackim. Barokowy luterański kościół znajdujący się na drezdeńskim Neumarkt. Ta monumentalna świątynia to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Europie zabytków protestanckiej architektury sakralnej. Największy na świecie obok katedry w Strasburgu budynek wzniesiony z piaskowca, jego kopuła to najokazalsza tego typu konstrukcja wykonana z kamienia wśród kościołów leżących na północ od Alp. Kościół Mariacki wzniesiono w latach 1726-1743. Podczas II wojny światowej został w wyniku alianckich bombardowań miasta w nocy z 13 na14 lutego 1945 bardzo poważnie uszkodzony i zawalił się ostatecznie rankiem 15 lutego.
Subskrybuj:
Posty (Atom)